| Boat Type | Motor yacht |
| Model | Azimut 53 Fly |
| Year | 2024 |
| Check-in | Saturday |
| Length | 16.78 m |
| Beam | 4.95 m |
| Draft | 1.41 m |
| Engine | 2x725 hp |
| Cabins | 3 |
| Berths | 6 | Head/Shower | 2 |
2 additional cleats on transom
Assisted docking system
Automatic Volvo Interceptor system
Bow sunbathing cushions (with covers, Batyline fabric)
Carbon monoxide detectors
Custom carpet: Moquette DIVINA ICELANDIC
Double Racor filters
Electric mooring winches (cockpit) - Quick
Electric searchlight with additional control
Exterior upholstery upgraded to Batyline fabric
Extra conduits
Fenders
Flybridge dimmer lights
Flybridge with wet bar (grill, sink and fridge)
Fully equipped crew cabin with toilet, sink, and air conditioning
Fully Equipped Galley
Galvanic isolator
Hard top on flybridge (painted in Etna Grey)
Hi-lo system for TV in salon
Hydraulic swimming platform
Interior dimmer lights (salon and cabins)
Joystick control at flybridge helm
Life raft for 12 persons
Mesh covers for all windows
Miele appliances (oven, cooktop and dishwasher)
Mosquito nets for portholes
Motorised shore power cable reel
Navigation safety gear
Protective covers for flybridge helm, dashboard, and sofa
Removable Icemaker
Seabob (FS5)
Seakeeper stabilizer 9
Second station with Joystick on flybridge
Shore water plug
Telescopic gangway
TVs in VIP cabin and salon - Samsung
Volvo Penta D11 IPS with Joystick
Washer-dryer combo
Watermaker predisposition
Wine cooler in galley
Air Conditioning
Garmin Gold package/AIS 800
Dinghy
Generator
Snorkeling gears
Stand up paddle (SUP)
| 50% downpayment on reservation |
| 50% balance payment 30 days prior departure |
| Deposit | € 7.000,00 |
| CHECK IN: Saturday h. 17:00 |
| CHECK OUT: Saturday h. 09:00 |