Barca a vela description
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Dufour 390 Grand Large |
| Year | 2024 |
| Check-in | Saturday |
| Length | 11.83 m |
| Beam | 3.99 m |
| Draft | 1.95 m |
| Engine | 40 HP Volvo Penta D2-40 SD |
| Cabins | 3 |
| Berths | 6 | Head/Shower | 2 |
Anchor Chain Mt75 D10
Cockpit Light
Duvets for all the berths
Electric windlass
Full batten main sail
Fully equipped kitchen
Inflatable life jackets
Inox Anchor 20Kg
Self tacking jib
Service battery 285A
Underwater lights
Waste tank(s)
Water purifier
Welcome kit
Cockpit Chartplotter
Cockpit Cushions
Electric toilets
Electric winch
Folding Gangway
Inverter 1600W
Plancha Kit (BBQ + Sink)
Fridge/freezer 35/40 lt
Swimming platform
Teak cockpit
| 50% downpayment on reservation |
| 50% balance payment 30 days prior departure |
| Deposit | € 3.500,00 |
| CHECK IN: Saturday h. 17:00 |
| CHECK OUT: Saturday h. 09:00 |