Barca a vela description
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Dufour 56 Exclusive |
| Year | 2022 |
| Check-in | Saturday |
| Length | 17.15 m |
| Beam | 5.05 m |
| Draft | 2.20 m |
| Engine | 150hp Volvo penta D3 150 Shaft Drive |
| Cabins | 5 |
| Berths | 9 | Head/Shower | 4 |
Anchor Chain Mt75 D12
B&G Full instruments set
Cockpit Light
Duvets for all the berths
Electric windlass
Fully equipped kitchen
Furling main sail
Hi Fi Bluetooth + cockpit speakers
Inflatable Life Jackets
Inox Anchor 35Kg
Memory mattresses
Microwave
Self-tacking jib
Service battery 650A
Underwater lights
Water purifier
Welcome kit
Cockpit Chartplotter
Cockpit Cushions
Electric toilets
Electric winch
Folding Gangway
Inverter 2000W
Plancha Kit (BBQ + Sink)
Fridge/freezer 145/50 ltr
Solar panels
Electric Swimming Platform
Walkaround teak deck
TV (smart)
| 50% downpayment on reservation |
| 50% balance payment 30 days prior departure |
| Deposit | € 4.500,00 |
| CHECK IN: Saturday h. 17:00 |
| CHECK OUT: Saturday h. 09:00 |